Ósemka Rzeszów ma już 25 lat. Gala trwała do rana

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

25-lecie Ósemki zbiorowe

Ósemka Rzeszów, jeden z najstarszych klubów bilardowych w Polsce, wychowawca mistrzów Polski i Europy, uczciła swoje ćwierćwiecze.

W piątkowy wieczór w naszym klubie pojawiło się blisko pół setki gości. Zjawili się byli, zawodnicy, sympatycy bilarda, działacze oraz przyjaciele Ósemki. – Klub założyłem z nieżyjącym już Jackiem Ungeheuerem, z którym wcześniej prowadziliśmy wypożyczalnię video. Początki łatwe nie były, ale od razu pojawiła się grupa zawodników, która w krótkim czasie utworzyła jedną z najlepszych drużyn w Polsce – wspominał Janusz Stawarz, szef klubu, który czynił honory gospodarza wraz żoną Małgorzatą.

Złoty okres zespołu, to połowa lat 90-tych, kiedy to trzy razy z rzędu zdobywała tytuł mistrza kraju (1995-97). – Ósemka nie miała graczy, którzy indywidualnie kosili złote medale, ale posiadała bardzo wyrównany zespół. Zawodnicy się lubili, a każdy mógł w każdej chwili wygrać z każdym. W innych drużynach były gwiazdy, konflikty, a Ósemka grała swoje i długo nie było na nią mocnych – tak mistrzowski team wspominał Marcin Krzemiński, przez lata prezes Polskiego Związku Bilardowego, obecnie wiceprezes Światowej Konfederacji Sportów Bilardowych.

Najwybitniejsi wychowankowie klubu to Tomasz Kapłan oraz Karolina Stawarz, córka Janusza. Do dziś pozostają rekordzistami, jeśli idzie o indywidualne tytuły MP. Tomek ma też na koncie medale mistrzostw Europy, w tym złoty. W gali nie uczestniczył, ponieważ akurat rywalizował w turnieju Euro Tour w Austrii. Karolina mieszka z rodziną w Anglii, ale zza Kanału La Manche przyjechała Kinga, najmłodsza latorośl Stawarzów, nie brakło także Katarzyny, najstarszej córki. Obie także grały w kulki, a Kinga zdobywała medale MP. Z opisanej wyżej złotej ekipy Ósemki obecni byli Marek Wisz, Robert Pietrzyk, Wojciech Banek, Krzysztof Drąka.

W czasie imprezy tak na klubowym telebimie, jak i w gablotach na ścianach klubu prezentowane były setki zdjęć dokumentujące wyczyny zawodników Ósemki. Niejednemu łza się w oku zakręciła, a wspomnieniom i anegdotom nie było końca. – Ciekawa historia? Może ta z Jarosławia – mówi Mariusz Kołakowski. – W finale turnieju przegrywałem zero cztery, ale wygrałem pięć do czterech. Rywal bardzo źle to zniósł i z kolegami chciał mi po prostu wlać. Z klubu wyszedłem pod eskortą właściciela – uśmiecha się popularny „Kołek”.

Goście imprezy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami, upominkami. Rozegrano także „Turniej 25-lecia”, który sprawnie poprowadził Robert Pecka, jeden z jej pierwszych zawodników. Wygrała Barbara Frącek z Leżajska, która w finale nie miała litości dla Mariusza, swego…. męża. Dodatkową atrakcją wieczoru był krótki pokaz trików bilardowych w wykonaniu Bogdana Wołkowskiego, zaprzyjaźnionego od lat z Ósemką wielokrotnego mistrza świata w tej konkurencji.

Zabawa, degustacja potraw i trunków z bogato zastawionego stołu szwedzkiego trwała do białego rana. – Mam nadzieję, że dociągniemy do 30-lecia – podsumował Janusz, któremu z okazji niedawnych 60 odśpiewano głośne „Sto lat”.

tor

Turniej jubileuszowy swoim Patronatem objął Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc,

logo patron honor um rzeszowlogo partner rzeszow

a patronat medialny objęła Gazeta Codzienna NOWINY.

logo patron med nowinylogo patron med nowiny24

Sponsorzy turnieju

Arda - ubezpieczenia i finansesokolow-logoESTRO - Agencja marketingowo-reklamowa

Udostępnij
Copyright © 2018 Sportowy Klub Bilardowy Ósemka. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.